Avusturya’lı Travesti İzdiham Yarattı

Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu binasının önü, dün alışılmışın dışında bir kalabalığa sahne oldu.

Eurovision şarkı yarışmasının son galibi Avusturyalı Conchita Wurst, ayrımcılıkla mücadele kapsamında AP’de önce bir basın toplantısı düzenledi, ardından da bina önünde mini bir konser verdi.Basın toplantısında barış ve sevgi mesajları veren 25 yaşındaki şarkıcı, “Gerçekten mümkün oldukça fazla insana ulaşmak istiyorum” dedi.İnsanların rengine ya da cinsel tercihine bakılmaksızın herkese saygı gösterilmesi için halen daha yapılması gerekenler olduğunu belirten Wurst’ün verdiği konsere de ilgi büyüktü.Gerçek ismi Tom Neuwirth olan Avusturyalı “travesti”, AP’deki beş farklı gruptaki vekillerce davet edilmişti.

Thomas Neuwirth, 6 Kasım 1988 tarihinde Avusturya’nın Gmunden şehrinde dünyaya geldi. 2007 yılında Neuwirth, Starmania isimli Avusturyalı yetenek şovunun finalinde yarıştı ve bu programdan sonra ancak 2011 yılında, “Bu farklı görünen her şeye hoşgörü ile yaklaşmak için bir çağrı,” diye nitelediği drag karakter Conchita Wurst olarak televizyona geri döndü.

 

Almancada Wurst, “sosis” anlamına gelmekte olsa da karakterin soy ismi, kendisi ile yapılan bir röportajda “umursamıyorum/hepsi benim için aynı” anlamına gelen Almanca atasözü “Das ist mir doch alles Wurst” ile açıklanmıştır. Wurst bu atasözünü, “Kimin nereli olduğu ve nasıl göründüğü benim için hiçbir şey ifade etmiyor,” diyerek desteklemektedir. Aynı röportajda şarkıcı, karakterin ilk isminin (Conchita) Kübalı bir arkadaşına ait olduğunu da eklemiştir.

 

Conchita Wurst karakteri, Avusturya’nın En Zor Meslekleri isimli ORF yapımı televizyon programında bir balık fabrikasında çalışmış ve Vahşi Kızlar isimli programda, bir grup gönüllü ile birlikte Namibya çölünde yerel kabileler ile hayatta kalmaya çalışmıştır.

 

2011 yılında Neuwirth, Graz Modacılık Okulu’ndan mezun olmuş ve daha sonra Viyana’da pek çok farklı yerde yaşamıştır.
Alıntı: Zamaninda Haber