İki aylık kocamı bir travesti ve üç kadınla yakaladım

Her cumartesi bu köşede sizinleyim. Dertlerinize çare, acılarınıza ortak olacağım. İlişkilerinizde mutluluğa giden yolları göstereceğim. Arkadaşlarınızla, ailenizle sorunlar yaşıyorsanız, berekete giden yolda tıkanıklıklar önünüzü kesiyorsa, ‘Zorluklarla nasıl baş edebilirim?’ ‘Nasıl hayattan daha çok zevk alabilirim?’ ‘Bazı kişileri affedemiyorum, öfkeme hakim olamıyorum’ diyorsanız doğru adrestesiniz. Bana yazın, sorunlarla birlikte başa çıkalım.

İki aylık kocamı bir travesti ve üç kadınla yakaladım

SORU: Neye üzüleyim? Eski kocamı hiç tanımadığıma mı, bir travesti ve üç kadınla birlikte yakaladığıma mı? Ya da boşa geçen bir seneye mi? Nasıl bu durumdan kurtulacağım? Nasıl bir daha güveneceğim? Sekiz ay boyunca beni şüpheye düşürecek bir hareketini görmedim. İki ay içinde birlikte yaşamaya başladık. Gündüz ben işte oluyordum, akşamları birlikteydik. Bazen alkolün dozunu kaçırıyordu ama benim yanımda başka kadınlara baktığı bile olmamıştı. Ne olur yol gösterin. RUMUZ: YOL CEVAP: Belli ki evlendiğin adamı aslında tanımamışsın. Bence bu gerçeğin kısa sürede ortaya çıkmasına, sana daha fazla zarar vermemiş olmasına sevinmelisin. Herkes ve her olay, hepimize bir şeyler öğretir. Bunun için hayatımıza girerler. Arkana bakmadan yoluna devam et. Olumsuz duyguların sende kalıcı olmaması için de bu olaydan ne öğrendiğine bak. İlişkinizi gözden geçir, paylaştıklarınızı ve aranızdaki sevgiyi düşün. Aşk mı gözünü boyadı, sen mi bazı şeyleri görmezden geldin? Cevabı bulduğun anda dersini almış olur, bunun ışığında kendine yeni bir hayat kurarsın.

Karım beni küçük görüyor, ben de onu aldatıyorum

SORU: Eşimin ailesinin maddi durumu çok iyi. Bunu da her fırsatta dile getiriyor, beni eziyorlar. Kendimi başarısız hissediyorum. Elimden geleni yaptım, müdür oldum. Ama boş. Ben de beni beğenen kadınlarla aldatıyorum onu. Sonra da kötü oluyorum. Ayrılmak belki de en iyisi. Kızım olmasa çoktan ayrılmıştım. Evde hiç mutlu değilim.RUMUZ: BELA CEVAP: Aldatmak neyi çözmüş ki sana iyi gelsin. Üstelik, maddi durumun iyi olsaydı başarılı mı sayılacaktın? Başarı, parayla ölçülecek bir şey değil. Sen önce kendini beğenip seveceksin ki aynı şeyi eşinden ve başkalarından bekleyebilesin. Kendini başarısız hissetmen bu kötü enerjiyi karşındaki kişilere yansıtır, onlar da seni başarısız bulur. Kendine inan. Aldatmayı bırak. Eşinle onu suçlamadan konuş. Birlikte yalnız zaman geçirin. Bu da işe yaramazsa konunun uzmanına gitmeyi teklif et.

Hayalimdeki adamı buldum ama evli

SORU: İki hafta önce tanıdığım adama aşık oldum sanırım. İki kez görüştük. Uzun uzun sohbet ettik. Aynı şeylerden zevk alıyoruz, birbirimize çok benziyoruz. Sanki ruh eşim. Evliymiş. Karısıyla sorunlar başlamış. Ben duygularımı belli etmemeye çalışıyorum ama onunla konuşmadan da yapamıyorum. RUMUZ: AŞK CEVAP:Görüşmeyi kesmen gerekiyor. Diyelim ki birlikte oldun. Mutlu olacağını düşünmen büyük bir yanılgı. Onun hayalindeki adam olduğu kararına iki görüşmeyle varamazsın. O adam ruh eşin olsaydı evli olmazdı. İki gün sonra “Karımla aramız düzeldi” diye gelir, sen de kendine saygısını kaybeden biri olarak ortada kalırsın. Ayrıl, telefonunu sil, mesajlarına cevap verme.

Yaşlandığımı düşünüp bunalıma giriyorum

SORU: 41 yaşında, bakımlı bir kadınım. İlgi görüyorum. Ama bu, yaşlılık korkularıma engel olmuyor. 50’li yaşlara yaklaştığımı düşünüyor, çok mutsuz oluyorum. Yapmadığım o kadar şey var ki hayatta. Bu duygudan nasıl kurtulurum? RUMUZ: YAŞ CEVAP: 50’li yaşlara geldiğinde bu sefer de 60’larına gelmekten korkacaksın. Neden mi? Çünkü senin aslında yaşla ilgili sorunun yok. Sorunun An’ı yaşayamamaktan kaynaklanıyor. İsteklerini ertelemekte yatıyor. Hemen al kağıdı kalemi eline, hayatında gerçekleştirmek istediklerinin listesini yap. Listeni şöyle bir gözden geçir. Önce şartlarının elverdiklerini işaretle. Bunları gerçekleştirmek için hemen gerekli çalışmalara başla. Diğer isteklerin için de uygun ortamı nasıl sağlayacağını düşün. Uygun adımları at. Bunu yaptığın anda korku yüklü düşünceler kaybolacaktır.

KAYINVALİDEM ÖLSÜN DİYE DUA EDİYORUM

SORU: 3 yıllık evliyim. Bir yaşında kızım var. Eşimin ailesiyle oturuyoruz. Kayınvalidem kanser. O ve görümcelerim bana çok eziyet ediyor. Kocam başka eve taşınmak istemiyor. O kadar bunaldım ki artık ölsün diye dua ediyorum. RUMUZ: ÇIKMAZ CEVAP:Bir insanın kötülüğü için edilen; dua değil, bedduadır. O da döner dolaşır, seni bulur. Bunalmanı anlıyorum ama her olumsuz düşünce seni daha da bunaltır. Şu an şartlar böyle. Kayınvaliden ve görümcelerinin yaptıklarından etkilenmemeyi öğrenmen gerek. Zaten kadıncağız hasta, sinirleri harap olmuştur. Her kötü söze iyi sözle karşılık ver. Bir süre sonra davranışlarının müthiş değiştiğini göreceksin.

Hoşlandığım kızdan karşılık alamadım

SORU
: Bir kızdan hoşlandım ve ona bunu anlattım. Tanıma süreci istedi, kabul ettim. Gayet güzel konuşuyorduk. Ben devamlı onu sevdiğimi, çok beğendiğimi söylüyordum. 3 hafta sonra “Olmuyor” dedi. Konuşmayı da kesti. Onu kendime aşık etmek için ne yapmalıyım? RUMUZ: ÇARESİZ CEVAP: Aşık edilmez, aşık olunur. Bir kıza kendini hareketlerinle, konuşmanla, görünümünle beğendirebilirsin. Ama aşk farklı bir his. Kız denemiş devam etmek istememiş. Zorla güzellik olmaz. Kararına saygı duy ve geri çekil. Olmadıysa inan ki böylesi daha hayırlı olduğu içindir. Şu anda bilmiyorsun ama, belki ondan çok daha mükemmeli seni bekliyor hayatın bir yerinde.