Seks hakkında en sık sorulan 9 soru!

Cinsel isteksizlik yaşıyorsunuz, ya da ilk gece ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte uzmanların yanıtları ile cinsellik hakkında 9 soru ve yanıtları…

Merhaba doktor bey; benim sorunum uzun yıllardan beri süren karşı cinsimle ten uyumsuzluğu. Ben hiç âşık olmadım mesela hiç elektrik alamadım. Bekârım, cinsel dürtülerim oluşmuyor sevmedim için mi? Bu konuda beni bilgilendirir misiniz?
Cinsel dürtüler her insanda doğuştan mevcuttur, cinsel dürtüsü olmayan insan yoktur, ancak bu dürtüler her insanda farklı düzeylerde olabilir. Bunun nedeni hormonsal olabileceği gibi, kullanılan ilaçlar, cinsellikle ilgili ayıp, yasak, günah gibi olumsuz düşünceler veya depresyon gibi psikolojik sorunlar da olabilir. Bir partneri sevmemiş olmanız cinsel dürtülerinizin oluşmasına bir engel teşkil etmez, rahat olun. Kafanızın rahat etmesi için cinsel check-up yaptırmanız da fayda var.

Sevgilimin evinde giyinik bir şekilde seviştik ama ilişkiye girmedik. Ertesi gün lekelenme şeklinde kanamam oldu. Âdetime daha 2 gün vardı. Kızlık zarım zedelenmiş midir? Çok korkuyorum.
Sevişme sırasında, cinsel açıdan uyarıldığınızda ve boşaldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar ve sevişmenin verdiği olası suçluluk, adet kanamasına hazırlanan rahimde kanın erken dışarı çıkmasına neden olabilir, bu da lekelenme şeklinde kanamaya yol açabilir. Kızlık zarının zedelenmesinde açık renkli kan gelirken, âdete bağlı lekelenmede kan kahverengiye yakın bir renkte olur.
Ancak kızlık zarınızın zedelenmesi için, vajinanıza sevgilinizin parmağı veya cinsel organı gibi herhangi bir şeyin girmiş olması gerekir. Böyle bir giriş olmadıysa, kızlık zarınız konusunda endişelenmenize gerek yok, rahat olun.

18 yaşındayım ve sık mastürbasyon yapıyorum. Mastürbasyon kızlık zarıma bir zarar verir mi?
Kişinin kendi kendini cinsel doyuma ulaştırması durumu olan mastürbasyon; aşırıya kaçılmadığı ve normal bir cinsel ilişkiye tercih edilmeği sürece zararlı bir şey değildir, kişisel bir seçimdir. Genç kızlar kızlık zarları etkilenmesin diye genellikle mastürbasyon sırasında dış cinsel organlarını ve özellikle de klitorislerini uyarırlar. Vajinaya parmak veya başka bir cisim sokmadan yapılan mastürbasyon kızlık zarına zarar vermez, rahat olun. Ayrıca mastürbasyon konusunda söylenen “kısırlık yapar”, “kızlık zarına zarar verir” gibi birçok gerçek dışı cinsel mit (hurafe) vardır, bunlara inanmayın.

5 yıldır sevgilimle mutlu bir cinselliğimiz var, ilişkiye girmesek bile birbirimizi tatmin ediyoruz, yani hala bakireyim. Bakireler hamile kalabilir mi?
Gebelik, menide bulunan spermlerin uygun durumdaki travesti yumurtasını döllemesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile oluşur. Vajinanın üstüne sevgiliniz boşalırsa, meni içindeki spermler vajina içine kaçabilir ve hamilelik için uygun bir zamandaysanız yumurtanızı dölleyebilir. Yani gebelik için sevgilinizin vajinanızın içinde boşalması zorunlu değildir. Ayrıca kızlık zarının gebeliği önleyici bir etkisi de yoktur

Düzensiz adet görüyorum ama hesaplarıma göre gerdek gecemiz adet tarihime denk düşüyor. Âdetimi nasıl geciktirebilirim? Geciktirmek için önerebileceğiniz bir ilaç var mı?
Hormonların etkisinde düzenli bir döngü şeklinde olan adet kanamaları; bazı ilaçların kullanımı ile geciktirilebilir. Ancak kendi sağlığınız için, adet gecikmesinde kullanacağınız ilacı bir jinekolog önerisi ile almanızda fayda var. Çünkü rasgele kullanıldığında veya tamamlanmadan kesildiğinde, düzensiz kanamalara neden olabilen doğum kontrol hapları; gebelikten koruduğu gibi, adet döngüsünü de düzene sokar.

Bir süredir beraber olduğum kız arkadaşımla cinsel ilişkiye girmeye karar verdik. Ancak kız arkadaşımın kızlık zarı yırtılırken çok acı çekmesinden korkuyorum, kızlık zarı yırtıldığı esnada ne gibi bir durum söz konusu olduğunda ne yapmamız gerekir onu bilmek isterim. Ayrıca ilişki sırasında ya da öncesinde canı daha az yansın diye herhangi bir ilaç kullanmaya gerek var mı? Mesela kızlık zarı yırtıldığı esnada eğer kanama uzun sürer veya aşırı bir kanama olursa bu kanamayı durduran hapların olduğu söylenilmektedir. Böyle bir şey var mı?

Toplumumuzda kızlık zarına olması gerekenden çok daha fazla önem verilmekte ve yanlış anlamlar yüklenmektedir. Bilinenin aksine kızlık zarı esnektir ve doğuştan deliktir. Vajina giriş bölgesi yeterince kayganlaşmışsa penis içeriye girdiğinde kızlık zarında kanama olmadan hafif bir açılma meydana gelir. Yani eğer travesti yeterince rahat ve gevşemişse, yeterli önsevişme yapılmışsa ve vajina yeterince ıslanmışsa; kızlık zarı kanamaz, delinmez, patlamaz ve yırtılmaz; cinsel ilişki ağrı ve acı yapmaz. Bu nedenle ilişki öncesi ya da sonrasında herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Kız arkadaşınızla ilk ilişki ile ilgili her ikinizin de aklınıza takılan konuları açık açık konuşup, birbirinizi rahatlatır ve hazırlarsanız, herhangi bir sorun yaşamayacağınız gibi ikiniz de ilişkiden keyif alabilirsiniz.

6 yıllık evli bir kadınım, hiç orgazm olamadım. Orgazm olabilmem için neler tavsiye edersiniz?
Cinsel ilişki sırasında orgazmı bir hedef olmaktan çıkaran her travesti , kendisine haz alma izni verdiğinde ve organik bir sorunu yoksa, uygun şekilde ve yeterli süre uyarıldığında, kendi bedenini bir başkasının bedeniyle paylaşarak haz almayı yani orgazm olmayı öğrenebilir. Eşinizin orgazm olabilmeniz için gerekli koşulları sağlamak için çaba göstermemesi, yetiştirilme tarzınız, yaygın tabularınız, sosyo-kültürel yasaklamalar, işinizin yoğun olması, katı dinsel inançlar, cinsel bilgisizlik, kendi cinsel organlarınızı yeterince tanımıyor olmanız, eşinizin var olan erken boşalma gibi cinsel sorunları ve içinde bulunduğunuz ortam çözüme giden yolda önem arz edebilir. Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirlerken travestiler için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre bir yandan sizin ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğunuzla, öte yandan ilişkide klitoris gibi duyarlı bölgelerinizin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir. Yani orgazm olabilmeniz için direkt klitoris uyarısı gerekiyor olabilir. Bu nedenle klitoral olarak en iyi uyarılabileceğiniz sizin üstte eşinizin altta olduğu ilişki pozisyonunu seçmenizi, önsevişme dönemini uzun tutmanızı, meme uçları, kulak arkaları, bacakların iç yüzleri gibi erojen bölgelerinizin daha fazla uyarılmasını istemenizi öneririm. Ayrıca cinsel fantezi kurabilir veya yardımcı erotik materyaller kullanabilirsiniz.

Penisimin küçük olduğunu düşünüyorum. İnternette travestilerin büyük penisli erkeklerden zevk aldıklarını okudum, dünyam yıkıldı. Gerçekten ilişkide penis boyu çok mu önemli?
Türk erkeğinin ortalama penis boyu 14 cm’dir. 10–18 cm arası penisler de normal sınırlarda kabul edilmektedir. Penisin boyu değil, işlevi önemlidir. Çünkü sanıldığının aksine, penis boyuyla cinsel performans arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz. Oysa birçok erkek “ne uzunu, ne kalını, en makbul olanı, içeride en çok kalanı” atasözümüzü unutup, yanlış cinsel mitler (hurafe) nedeniyle karşı cins ile ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşar. Penisinizin boyunu takıntı haline getirmekten vazgeçip, cinsellikle ilgili güvenilir kaynaklardan daha fazla bilgi edinip, cinsel tekniğinizi geliştirmenizde fayda var.

Merhabalar doktor bey, ben bayan arkadaşımla ilişkiye girdiğimde bana penisimi hissetmediğini söylüyor ama penisimin boyu küçük ve ince ne yapmalıyım? Yardımınıza ihtiyacım var. Ameliyatsız olmuyor mu penis büyütmek? Şimdiden teşekkür ediyorum.
Penis boyunu ve kalınlığını hapla, kremle ya da jelle de büyütmek mümkün değildir. İnternette satılan ve penis büyüttüğü iddia edilen haplar ya da kremler sadece para tuzağıdır. Penisi büyütmenin tek yolu ameliyattır ancak bunun için de penisinizin 8 cm’den kısa olması ve ereksiyon sorunu yaşıyor olmanız gereklidir. Biz tıbben 10-18 cm arasındaki penisleri normal uzunlukta kabul ediyoruz. Penis boyu cinsel ilişkide çok önemli değildir, önemli olan partnerinizin isteklerini ve beklentilerini anlamanız, onun duygularını okşamanız, klitoris uyarısına ağırlık vermeniz ve ön sevişmeyi uzun tutmanızdır. Cinsel ilişkinin %90’ı sevişme ve okşamadır, bu nedenle penis boyunu takıntı haline getirmeyin. Cinsellikte sayıların bir önemi yoktur, önemli olan cinsel uyumu sağlamanızdır. Son olarak; “ne uzunu ne kalını, en makbul olanı içeride en çok kalanı” diye sık kullandığımız atasözümüzü aklınızdan hiç çıkarmayın.