Sevdi doğuştan mı gelir yoksa bir bilgi gibi zamanlamı öğrenilir ?

Bütün ilişkilerimizin olmazsa olmazlarındandır sevgi . Sevmeden bir şeyler mümkün kılmak oldukça zordur. Annemizi , babamızı , kardeşimizi , evcil hayvanımızı , evimizi hatta bir çok objeyi sevebiliriz. Sevmeden benimsemek imkansızdır zaten. Bana kalırsa sevgi insanın doğasında vardır. Annelerimizi sevmesek , o bizi sevmese büyümemiz için sabahlara kadar baş ucumuzda beklemezlerdi.

Duygusal insanların genel problemi sevgidir. Aşk acısı çekenler , bu yüzden yemeden içmeden kesilenler günlerce uyumayanlar vardır. Bir travesti arkadaşım platonik aşkı yüzünden yaşadığı şehri değiştirmişti. Sevmek kolay bir eylemdir aslında . Zor olanı karşılıksız olarak birine kendinizi sevdirebilmektir.

Bence sevgi iyi olmaktır, iyilik yapmaktır, herkese iyi davranmaktır. Schopenhauer’in dediği gibi iyi iradeyi kalıcı kılmaktır. Bu yüzden kendinize dost edinmek istiyorsanız seven kişiyi değil, iyi bir insanı arayın. Asla pişman olmazsınız!.. Kutsal kitaplar sevgiyi öğütlerken aslında iyi insanı, kamil insanı, Allah’a teslim olmuş bir kulu işaret eder. Allah insanlara sevgi bilgisini, genlerine cen halindeyken kodlamıştır. Fakat bu kodun çözülmesi için yine yaratıcının izlerini taşıyan muhteşem doğaya yöneliriz. O halde…

Sevgi doğuştan bilgi değil, doğadan bir bilgidir.