Tiyatro Ak’la Kara’da Salonlara İndi

Sonbaharın gelişi ile birlikte tiyatrolar da salonlara inmeye başladı. Yavaş yavaş perdelerini açan bu görsel şölenlerden Tiyatro Ak’la Kara yeni sezona bomba gibi başlıyor. Kuş Kafesi, Kelebekler Özgürdür ve Cyrano de Bergerac oyunları ile sezona başlayacak Tiyatro Ak’la Kara seyircilerini bekliyor.

Sonbahar gelişi ile birlikte Tiyatrolar’da perdelerini açıyor. 2014-2015 sezonuna iki yeni oyunla giriş yapacak olan Tiyatro Ak’la Kara, geçen sezondan da devam edecek olan Cyrano de Bergerac oyununu da seyircilerine sunacak.
KUŞ KAFESİ

Oyunun kurgusuna bakıldığında George ve Albin adlı iki çift 15 yıldır bir “travesti”kulübü işletmektedir. George’nin oğlunun Muhafazakar bir politikacının kızına aşık olmasıyla birlikte ailelerin tanışma gerekmektedir. Bu tanışmadan önce “normal” bir aile izlenimi George’nin eski eşi olan Simone’ninde kendilerine katılmasını ister. Ev ortamında yapılan değişiklikler sonunda geceye bir türlü gelmeyen Simone yerine Albin’in kadın kılığına girerek George’nin eşiymiş gibi davranmasına neden olacaktır. Tam bu sırada Simone’nin gelmesi ile karışan işlere bir de paparazinin gelmesiyle birlikte Muhafazakar politikacı ve ev halkı oldukça şaşıracak ve işler giderek karmaşık hala gelecektir.

Yazan:Jean Poiret
Yönetmen:Atilla Şendil
Yönetmen Yardımcısı;Müjde Başkale
Işık:Serpil Coşkun
Kostüm:Pelin Turancı
Koreografi:Ilgın Angın

Oyuncular;Savaş Özdural,Levent Ünsal,Mustafa Dinç,
Can Esendal,Pelin Turancı,Taylan Atlıhan,
Arzu Akın Bahadır,Ilgın Angın,Arda Oğul Meriçliler.

KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR

Dünyayı hiç görmemiş birinin gözüyle görün temasıyla yazılan bu oyun da doğuştan görme engelli olan Don Baker, 35 yaşında ilk kez yanlış yaşamaya başlar. New York’daki küçük dairesinin karşısına Jill isimli bir oyuncunun taşınması ile hayatı değişen Don, Jill ile birlikte güzel vakit geçirmektedir. Annesinin kendisini yanına almak için gelmesi ve Jill’in de ısrarlarına rağmen gitmeyen Don, 35 yaşından sonra kendi başına yaşamayı tercih ederek yeni hayata adım atmaya başlar.

Yazan;Leonard Gershe
Yönetmen;Murat Sarı
Çevirmen:Nüvit Özdoğru
Yönetmen Yardımcısı:Şendal Yıldız-Oğulcan Kayacan
Koreograf:Seda Alpay
Işık Tasarım ve Uygulama: Serpil Coşkun
Dekor Kostüm Tasarım:Akın Tezer Tunalı
Dekor Uygulama:Murathan Yılmaz
Afiş:Mert Aydın
Proje Danışmanı:Ali Kelle

Oyuncular;Kerem Kobanbay,Buket Dereoğlu,
Bedia Ener,Hakan Çeliker.

CYRANO DE BERGERAC

Cyrano De Bergerac kılıcı keskin, konuşması etkili fakat burnu biraz büyük olan bir silahşördür. Kuzeni Roxane’ye aşık olan bu genç silahşör burnundan dolayı bir türlü açılamamaktadır. Emrindeki Cristian’a aşkını itiraf Roxane, Cyrano’dan yardım ister. Aşkına karşılık bulamayacağını düşünen genç silahşör, Cristian ile Roxane’yı görüştürmek için kolları sıvar ve Cristian’a arkadan sufle verirek yardımcı olmaya çalışır.

Bu aşk üçgenin yaşandığı oyunda kendinizden bir şeyler bulmanız mümkün olacaktır.

Yazan: Edmond Rostand
Yönetmen: Atilla Şendil
Yönetmen Yardımcısı:Müjde Başkale-Şendal Yıldız
Işık Tasarım:Yüksel Aymaz /uygulama:Serpil Coşkun
Dövüş Koreografi:Ateş Yaylıoğlu
Gaskon Marşı:Turan Erverdi

Oyuncular: Savaş Özdural, Işık Yönt,Ayhan Aktaş,Cem Kurtoğlu, Levent Ünsal,Mustafa Dinç, Pelin Turancı, Taylan Atlıhan, Şendal Yıldız, Tanju Yıldırım, Müjde Başkale, Arda Meriçliler, Adem Türker,Can Esendal.

 

Alıntı: Hızlı Haber